Witamy w kolejnym dniu, a zarazem kolejnym tygodniu treningowym z cyklu #ManualSZKP! W tym tygodniu będziemy pracować nad przenoszeniem ognia między celami.
Pomijając typowe statyczne strzelanie tarczowe, w większości przypadków w trakcie strzelań dynamicznych będziemy mieć do czynienia z więcej niż jednym celem. Umiejętność szybkiego i właściwego przenoszenia ognia między celami jest więc kluczowa dla naszego dobrego wyniku w trakcie takich strzelań.
Aby dobrze wykonać tę czynność, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Broń powinna iść do oczu - dokładnie tak samo jak w trakcie dobycia i prezentacji broni. Najpierw patrzymy się na cel, a potem przenosimy na niego punkt celowania (zgrywamy na nim przyrządy).
Punkt celowania przenosimy całym korpusem, nie tylko rękami. Wyobraźcie sobie, że wasze ciało jest wieżyczką czołgu, a punktem obrotu są wasze biodra. Pracujecie biodrami i nogami, ale góra ciała cały czas trzyma postawę.
Oddając wiele strzałów do wielu celów, powinieneś trzymać rytm strzelania - czyli czas między każdym strzałem powinien być taki sam. Jeśli będziesz przyspieszał/zwalniał, strzelał “szarpanie” - dużo trudniej będzie ci skutecznie prowadzić ogień.
A teraz czas na ćwiczenie.
PAMIĘTAJ! PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO TRENINGU NA SUCHO SPRAWDŹ WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA!
Nie przechowuj amunicji w pobliżu miejsca, w którym ćwiczysz.
Upewnij się dokładnie, zanim przystąpisz do ćwiczeń, że twoja broń i wszystkie magazynki są rozładowane: sprawdź wszystkie magazynki w ładownicach, wyjmuj magazynek z broni i go sprawdź, sprawdź komorę nabojową.
Upewnij się, że nie pomyliłeś zbijaków z amunicją!
ĆWICZENIA
Tarcza: 3x koło 9 cm, powieszone około 1 metra od siebie
Odległość: 3 - 5 metrów
Wyposażenie: pistolet, kabura
Dzisiejsze ćwiczenie jak i pozostałe w tym tygodniu wymagać będą małego “zhackowania” naszego pistoletu. Musimy umożliwić sobie wielokrotne naciskanie spustu bez konieczności odciągania zamka za każdym razem - i oczywiście bez oddawania strzałów za pomocą amunicji. Aby to zrobić, należy:
Odciągnąć zamek aby napiąć iglicę.
Odciąć kawałek kartki papieru, złożyć go kilka razy i umieścić w komorze zamkowej tak, aby blokował zamek przed całkowitym zamknięciem.
Grubość kartki musicie dobrać metodą prób i błędów, ale efekt powinien być taki, że będziecie w stanie naciskać spust wielokrotnie.
Gdy już przygotujecie pistolet, możecie przejść do ćwiczenia:
Umieść pistolet w kaburze.
Wykonując dobycie broni z kabury, oddaj strzał do skrajnego lewego lub prawego celu (wybierz dolny lub górny rząd kropek).
Następnie oddaj strzał do celu środkowego i ostatniego skrajnego.
Schowaj pistolet do kabury.
Pamiętaj o zasadach przenoszenia ognia opisanych na początku naszego postu.
Kontroluj postawę, chwyt i pracę na spuście przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Nie wykonuj go niechlujnie.
Jeśli wszsytko jest w porządku, możesz urozmaicać ćwiczenie (zmieniać kierunek z lewej na prawą i z prawej na lewą, zmieniać rząd kropek w trakcie, np. góra-dół-góra, albo góra-dół-dół)